Rodzaje dekoltów. Jaki wybrać?

Rodzaje dekoltów. Jaki wybrać?

Podczas robienia zakupów, kiedy oglądamy nową kolekcję lub rzecz, sprawdzamy ją pod kątem kilku czynników. Z jakiego materiału ubranie jest wykonane, czy pasuje nam do innych rzeczy w szafie, czy jej wzór i kolor nam się podobają. Sprawdzamy, czy dana rzecz ukrywa niedoskonałości i podkreśla atuty dzięki krojowi i materiałowi. Ale jak często zastanawiamy się nad tym, czy dekolt bluzki albo sukienki jest odpowiedni? Ten niewielki element może zdziałać cuda! Istnieje bardzo wiele rodzajów kobiecych dekoltów i każdy z nich odrobinę inaczej kształtuje sylwetkę. Jaki zatem wybrać?

Dekolt w kształcie litery V
Jest to najbardziej uniwersalny i korzystny rodzaj dekoltu dla kobiecej sylwetki. Podkreśla on biust i lekko go optycznie powiększa (jednak w przypadku pań o dużym rozmiarze biustu nie trzeba się martwić, że dekolt V nadmiernie go wyeksponuje), a także wydłuża i wyszczupla całą sylwetkę. Jest to też bezpieczny rodzaj dekoltu, ponieważ pasuje kobietom o różnych typach sylwetki. W zależności od stopnia oficjalności okazji, można wybrać płytki dekolt V, ale np. latem podczas nieoficjalnej okazji dekolt ten może być bardzo głęboki i sięgać nawet poniżej linii mostka.


Dekolt podkoszulkowy
Bardzo popularny rodzaj dekoltu, półokrągły – najczęściej kojarzony z klasycznym podkoszulkiem bawełnianym na ramiączkach. Jeśli ten dekolt nie jest zbyt mocno wycięty, a tworzy jedynie niewielkie półkole, to powinny na niego uważać kobiety o dużym biuście lub krótkiej szyi – dodatkowo skróci szyję i spłaszczy biust. U kobiet z dużym biustem dużo lepiej sprawdzi się dekolt kwadratowy lub prostokątny

Dekolt karo
Jest to rodzaj dekoltu o kwadratowym lub prostokątnym kształcie. Mocno podkreśla biust i wyszczupla oraz optycznie wydłuża szyję. Powinny go natomiast unikać panie z szerokimi, masywnymi ramionami, bo dodatkowo je poszerza.

Dekolt w kształcie serca
Jest to rodzaj dekoltu, który najmocniej kojarzony jest z latami 50. I 60., a także seksownymi stylizacjami w stylu pin up girl. Ten typ dekoltu optycznie pomniejsza ramiona, a jednocześnie podkreśla biust i eksponuje klatkę piersiową – polecany kobietom niezależnie od rozmiaru biustu.

Dekolt amerykański
Jest pewnego rodzaju wariacją dekoltu w kształcie litery V. Jest bardzo obszerny, głęboki, często sięga poniżej linii mostka. Najczęściej używany jest w bluzkach i sukienkach oraz strojach kąpielowych, które są wiązane na szyi. Mocno eksponuje biust i dodaje objętości, dlatego też nie jest polecany kobietom o dużym biuście i chcącym optycznie wyszczuplić sylwetkę.

Dekolt łódka
Ten rodzaj dekoltu dość mocno poszerza optycznie ramiona, dlatego należy na ten kształt uważać. Nie jest również polecany niskim kobietom, ponieważ dodatkowo skraca ich sylwetkę.

Dekolt asymetryczny
Wysmukla i wydłuża sylwetkę, odsłania też jedno ramię. Jeśli jednak doszytych jest do niego więcej ozdobnych elementów, może niepotrzebnie optycznie poszerzać ramiona i eksponować biust.

Dekolt bez ramiączek
Ten rodzaj dekoltu, ze względów praktycznych, nie jest najlepszy dla pań o dużym biuście. Wprawdzie eksponuje dekolt i podkreśla smukłość szyi, ale również optycznie poszerza ramiona.

Dekolt grecki
Dość nietypowy i rzadko spotykany rodzaj dekoltu. Nazwany greckim, ponieważ jest inspirowany dekoltami drapowanych sukni noszonych w starożytnej Grecji. Polecany jest zwłaszcza Paniom o figurze gruszki – optycznie poszerza ramiona i sprawia, że wyrównują się proporcje między ramionami a biodrami.